NORDIC WALKING

Aby w pełni poznać naszą okolicę polecamy skorzystać z interaktywnej mapy szlaków. Mapa daje możliwość odpowiedniego filtrowania szlaków rowerowych pieszych o różnych stopniach trudności.

LINK DO MAPY

Można skorzystać również z bardzo ciekawej strony wyszukującej najlepsze, o zaplanowanym poziomie trudności trasy piesze, rowerowe, lub narciarskie. Strona daje możliwość wydruku map oraz instalacji tras na smartfonie lub nawigacji.

LINK DO MAPY

Wybierając się do puszczy warto odwiedzić stronę Leśnego Przewodnika Turystycznego

LINK DO STRONY

TRASA NR 1 (żółta) „Leśny elementarz”
długość – 4,2 km; szacunkowy czas przejścia – 0`40h

Łatwa i przyjemna trasa poprowadzona ścieżkami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska” Nadleśnictwa Browsk. Wejście na trasę zlokalizowano na parkingu usytuowanym przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk. Po wykonaniu rozgrzewki ruszamy na trasę. Po wykonaniu 300 m mijamy ostatnie zabudowania Gruszek i wchodzimy do Puszczy. Marsz asfaltowym, zamkniętym dla samochodowego ruchu, jest doskonałą okazją do zapoznania się z otaczającą nas przyrodą. Bardzo pomocne będą tablice edukacyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Browsk. Po wykonaniu 900 m szlaku dochodzimy do punktu pomiaru tętna. Prosto podąża czarny szlak , a my skręcamy w lewo. Ten fragment trasy poprowadzony jest znakomicie utrzymanym leśnym duktem. Na 2 km trasy dochodzimy do tablicy ćwiczeń, przy której skręcamy lewo. Jeszcze 800m bitą drogą i wychodzimy z  Puszczy na rzadko uczęszczany asfalt. W oddali widoczne zabudowania wsi Guszczewina. Po 300m na wysokości przydrożnej kapliczki, skręcamy w lewo. Maszerujemy pomiędzy zabudowaniami i na krzyżówce ponownie skręcamy w lewo. Jeszcze 600m przyjemnego marszu i po pokonaniu 4,2km zamykamy pętlę, dochodząc do parkingu w Gruszkach.

TRASA NR 2 (zielona)  „Puszczańska pętla”
długość – 7,9km; szacunkowy czas przejścia – 1`20 h

Niespełna 8-kilometrowa trasa, przebiegająca znakomicie utrzymanymi leśnymi duktami. Trasa rozpoczyna swój bieg na parkingu Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach. Pomiędzy zabudowaniami wchodzimy na łąkę. Dochodzimy do rz. Narewki, którą pokonujemy na 800m, przechodząc przez mostek. Tuż za nim, czeka punkt pomiaru tętna. Po jego zmonitorowaniu ruszamy dalej i wybornymi piaszczystymi drogami dochodzimy do „Narewkowskiej Drogi”. Krótki fragment leśnej „autostrady” pokrywa się z czerwonym szlakiem bagiennym z Narewki. Po kilku minutach, na rozwidleniu, skręcamy w lewo. Szeroką piaszczystą drogą  maszerujemy przez 2 kilometry. W połowie tego dystansu zainstalowana została tablica z ćwiczeniami. Dzięki opisowo-zdjęciowej formie są łatwe do wykonania. Na 4,7 km, za znakami, skręcamy w lewo. Kolejne 2 kilometry marszu będą doskonałą okazją do zapoznania się  z puszczańska florą i fauną. Spinamy pętlę i skręcamy w lewo. Po 200 m punkt pomiaru tętna i za moment naszym oczom ukazuje się łąka i mostek na rz. Narewce. Na 7,4 km trasy dochodzimy do pierwszych  zabudowań Gruszki, które mijamy i po pokonaniu 7,9 km kończymy wędrówkę. W sezonie zimowym trasa szczególnie rekomendowana dla narciarzy biegowych.

TRASA NR 3 (zielona) „Siemieniakowszczyzna”
długość – 8,2 km; szacunkowy czas przejścia – 1`20h

Ciekawa, poprowadzona w formie 8,2 – kilometrowej pętli trasa, przeznaczona zarówno dla początkujących, jak również dla zaawansowanych maszerów. Wejście na trasę zlokalizowane zostało na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce. Ruszamy w kierunku widocznegow oddali wału Jeziora Siemianówka. Przekraczamy kanał i przed wałem skręcamy w prawo. Maszerujemy po trawiastym podłożu. Po 1,3 km wychodzimy zza wału i dochodzimy do punktu pomiaru tętna. Wchodzimy do lasu i mijamy pojedyncze zabudowania , piaszczystymi drogami, docieramy do polany na której znajduje się wiata wypoczynkowa  oraz kilkunastometrowa  drewniana wieża widokowa. Ruszamy dalej i po wejściu na asfalt mijamy tablicę miejscowości. To Siemieniakowszczyzna. Przecinamy dwie krzyżówki w miejscowości Borowe skręcamy w prawo podążając żwirową drogą przez młodniak leśny i tereny rolnicze. Po ok. 1,05 km i skręcamy w prawo na niezbyt uczęszczaną jezdnię która zaprowadzi nas do m. Siemianówka a tam ul. Lipową kroczymy dalej aż do skrzyżowania z ul. Szkolną (odcinek 1 km) w którą skręcamy w lewo a tam po przejściu 30 m docieramy do OEE naszego startu.

TRASA  NR 4 (czerwona) „Narewkowska Droga”
długość- 7,7 km; szacunkowy czas przejścia  – 1`30 h

Oznakowana kolorem czerwonym 7,7 km trasa Wyjście na trasę znajduje się przy Urzędzie Gminy Narewka. Ruszamy krótkim fragmentem asfaltu i po 200 m schodzimy na gruntową drogę. Docieramy do granicy lasu, po wejściu do którego korzystamy z punktu pomiaru tętna. Czytelna instrukcja czytelna instrukcja pomoże w jego zmonitorowaniu. Stoczańskim Trybem ruszamy na południe, dochodząc do granicy maszerujemy dalej. Skręcamy w lewo i wyśmienitej jakości leśną drogą dochodzimy do Narewkowskiej Drogi. Kolejny skręt w lewo i za moment łączymy się na chwilę z zieloną trasą z Gruszek. Początkowo leśną drogą, a następnie asfaltem, mijając zabudowania Janowa, dochodzimy do Urzędu Gminy i po wykonaniu ćwiczeń rozciągających, kończymy Zajęcia nordic walking.